Polar Verity Sense - vélemény profi szemszögből

Polar Verity Sense - vélemény profi szemszögből

Szerző: Silaghi Darius (A Margitszigeti AC válogatott, Országos Bajnok távfutója)

A Polar hivatalos magyarországi forgalmazója, az Ergométer Kft. jóvoltából tesztelhettük le a finn gyártó újfajta pulzusmérő eszközét, amely meglepő módon mindennapjaim részévé vált, különösen a hosszabb, erős edzések során.

 

Bevezetés

A Polar Verity Sense a népszerű önálló optikai pulzusmérő, a Polar OH1 továbbfejlesztett változata. Az új eszköz számos új funkcióval, fejlettebb képességekkel és frissített dizájnnal érkezik, hogy megfeleljen a sportolók és fitneszrajongók igényeinek.

Akik ismerik a rendkívül pontos Polar OH1-et, amelyet gyakran az optikai pulzusmérés etalonjaként tartanak számon, tudják, hogy az OH1 kimagasló teljesítményt nyújtott – gyakran még a hagyományos mellkaspántokat is túlszárnyalva, különösen hűvösebb időben. Bár a versenytársak is ígéretesek, a Polar terméke továbbra is a piac élére tör és megmutatja miért is a Polar a pulzusmérés arany-sztenderdje már több mint fél évszázada.

 

Mi új a Verity Sense-ben?

A Polar több fontos fejlesztést vezetett be:

  • Hosszabb üzemidő: Egyetlen töltéssel akár 20 órán át is használható, szemben az OH1 8 órás határával.
  • Nagyobb hatótávolság: A hatótáv 75 m-ről 150 m-re nőtt, ami ideális csapatsportokhoz, ahol az adatokat az oldalvonal mentén rögzítik.
  • Úszó mód: Új, kifejezetten úszóknak szánt üzemmód, jól látható állapotjelző lámpákkal a hátoldalon.
  • Továbbfejlesztett pántdizájn: Az áttervezett pánt minimalizálja az érzékelő elfordulásának esélyét, így kiküszöböli az OH1 sorozat egyik leggyakoribb problémáját, a véletlenszerű csúszkálást.
  • Négyszer akkora tárhely: a 4MB helyett 16MB tárhelyű eszköz így akár 600 órányi edzést is el tud tárolni, még akkor is ha nem szinkronizáljuk.

Ezek a frissítések közvetlenül a felhasználói visszajelzésekre reagálnak, így a Verity Sense egy jól átgondolt és felhasználóbarát fejlesztés.

 

Első benyomások

Jakob Ingebrigtsen, korunk egyik legsikeresebb közép-hosszútávfutója gyakran felkarjára rögzített pánttal méri pulzusát. Mint a legtöbben tudhatjátok, én a minél pontosabb és precízebb megfigyelésben és a folyamatos adatelemzésben hiszek, így a jól bevált Polar H10-es, EKG-alapú mellpánttal edzettem, sőt még szkeptikus is voltam a karra rögzíthető pulzusmérőket illetően. Az első tesztek alapján azonban a Verity Sense meglepően pontos adatokat szolgáltatott és könnyen használható volt. Íme egy grafikon arról az edzésről amikor 5x5 perc futásnak álltam neki, a threshold azaz laktátküszöb-tempómnál valamivel lassabban, kb. 3:20-as tempóval. A cél az volt hogy a pulzusom a zöld zónában, azaz nagyjából 160 körül maradjon és semmiképpen ne menjen számottevően efölé. Mint látható ez sikerült is:

 

Őszintén meglepő hogy ENNYIRE pontosan követi a szívritmust az eszköz, amely az EKG-s mellpántokkal ellentétben, melyek a szív elektromágnesességét követik, hagyományos módon, erős zöld és piros fénnyel mér pulzust, akár egy óra.

 

Akkor miért jobb mint egy óra?

Pofon egyszerű: egy olyan eszkösz amelynek kizárólag annyi a feladata hogy pulzust mérjen, természetéből fakadóan is sokkal pontosabb lesz mint egy olyan amely közben időt mér, tempót számol, magasságot és hőmérsékletet figyel és még megannyi adatot szolgáltat és számítást végez minden másodpercben, nem beszélve arról hogy egész egyszerűen sokkal nagyobb felületen mér és nagyobbak a LED-ek is amelyek a pulzusmérést lehetővé teszik.

És miért jobb mint egy mellkaspánt?

Törzsgyökeres H10-felhasználó vagyok. Minden fontos edzésemen rajtam volt az elmúlt 5 évben és nem tudnék pulzusmérés nélkül készülni. Ahogy azt már egy korábbi cikkben említettem, a Polar egyik legnagyobb előnye a pulzusmérés pontossága, ezt pedig szeretném kihasználni. De akkor mégis miért váltottam a Verity Sense-re? Az eszköz legnagyobb előnye az egyszerűség. Ha elfelejted feltenni az érzékelőt, miután felvetted a kabátodat vagy a hosszú ujjút, egyszerűen csak belenyúlhatsz az ujjadon keresztül, és rögzítheted. Nem kell bevizezni mint a mellkaspántot. És ami a legfontosabb: engem ugyan nem zavar a légzésben de van aki az enyhe mellkasi szorító érzést ki nem állhatja, így nem tud hagyományos pánttal edzeni. Ez sokkal kényelmesebb ráadásul nem áll fenn annak a veszélye hogy kidörzsöl az eszköz, amely sajnos egy 1 óránál hosszabb edzésnél igen fontos szempont, pláne mondjuk egy bővebb trikóval, vagy például lányok számára akik alapból meg vannak lőve a top/melltartó miatt is.

Akkor a mellkaspántnak leáldozott?

Ezt azért nem mondanám. Mindkettőre szükség van. Például az az 5-10 másodperces késés ami NEM a Verity Sense-ből, hanem sokkal inkább magának a pulzusnak, mint erekben lüktető vér ütemességének méréséből fakad. Mint már említettem a mellkaspántok nem pulzust mérnek hanem EKG-szerű adatokkal dolgoznak, így sokkal pontosabb képet adnak. Effektíve mi pulzusként vagyis szívritmusként látjuk a kijelzőn a számokat, de ezek lényegi különbségek. A pulzus ugyanis bizony késlekedhet néhány másodpercet, különösen résztávos edzések alatt. Például 10x200-ra, adott esetben rövid pihenővel egy hagyományos pulzusmérős óra nem szolgálna kielégítő adatokkal. A Verity Sense úgy-ahogy lekövetné a szívritmust, de a H10 tűpontos lenne már az első másodpercektől kezdve. Ennek fényében a Verity Sense-t tehát kb. 1.5-2 perces vagy annál hosszabb résztávokra állítanám be, és legalább 40 másodperc pihenőt javaslok hozzá azért, hogy az adatok megbízhatóak maradjanak.

Mit tud még?

Az eszköz kezelése pofonegyszerű, három különféle mód közül választhatunk:

  1. Pulzus átvitele órára Bluetooth és ANT+ segítségével (nem, nem csak Polar eszközökkel működik hanem mindennel ami a két szabvány valamelyikét támogatja futópadoktól órákon át a kerékpáros mérőkig)
  2. Pulzusmérés és rögzítés
  3. Pulzusmérés és rögzítés úszáshoz

Arról hogy melyik módban vagyunk, az eszközön jól látható LED-ek és kis ikonok nyújtanak tájékoztatást. Én mindig az órára vittem át az adatokat, azokat oda mentettem el és onnan a Flow-ra (A Polar szoftverére) szinkronizáltam át. A 2-es és 3-as mód inkább annak való akinek nem áll rendelkezésére óra és szeretné közvetlenül az eszközre menteni adatait. A megújult 16MB-os tárhely a mai világban kevésnek tűnhet, ám mivel a Verity Sense ez esetben csak egyszerű számokkal dolgozik, több mintt 600 órányi edzés ráfér. Az úszó mód használatához javasolt az úszószemüvegre rögzítő kapocs, amely a doboz tartozéka!

Összegzés

Gyakorlatilag minden kritikát orvosoltak, ami az OH1-et érte, miközben a pozitív tulajdonságait érintetlenül hagyták. Hivatalosan is új edzőpartnerem van a hosszabb résztávokra, tempófutásokra és hétvégi hosszúkra!

Vissza a blogba