Nike Zoom X Victory 2

Nike Zoom X Victory 2


Szerző: Kovács Ferenc Soma (az SVSE válogatott, VB résztvevő és EB bronzérmes középtávfutója)

Előzmények

2020, vagyis a COVID-19 járvány éve igazi áttörést hozott az atlétikában. Noha már a 2000-es évek elején próbálkoztak egyes márkák az utcai futócipőkbe helyezett karbon betéttalp alkalmazásával, hogy javítsák az idő eredményeket, a Nike karbon lemezes megoldása egyszer és mindenkorra megváltoztatta a sportágat. 2020-ban a Nike elit futói már használták a ezeket a csoda szögeseket (a Zoom X Victory-t és a Dragonfly-t), de a nagyközönség számára csupán rá egy évvel váltak elérhetővé. 2021 óta 3 évet kellett várni amire a Nike frissítette a rekorddöntő arzenáljába tartozó Zoom X Victory-t és a Dragonfly-t. Mindkét modell, de különösen a Zoom X Victory első verziója kissé egy háborúban használatos csúcsfegyverre emlékeztetett: noha a technológiai újítása révén hamar a többi fegyver fölé kerekedett, mégis tökéletlen kivitelezése könnyen sebezhetővé, sérülékennyé tette őt a harcmezőn. Emlékezzünk csak a középtávra (800-1500 m) specializálódott Zoom X Victory meglehetősen gyorsan elhasználódó, papírvékony felső részére. Emiatt alakult ki az a szituáció, hogy mindenki igyekezett megvenni a rekordok reményével kecsegtető, ugyanakkor meglehetősen könnyen kiszakítható, rövid élettartamú cipőt. Emellett az egyes verzió igencsak ruganyos volt, aminek az volt az ára, hogy a szöges híresen instabil volt. Instabilitása egyfelől abból fakadt, hogy a talajhoz képest magasan helyezkedett el a láb cipőben, másfelől az egymásba kapcsolódó gyöngyökből felépülő felsőrész nem tartotta helyben a lábfejet. 


Magáról a cipőről dióhéjban

A fentebb említett hibákat persze mindenki tapasztalta a saját bőrén. Így nagy várakozás és egy jó adag izgalom előzte meg a Zoom X Victory 2 piacra dobását. A 2024-es tavaszi amerikai szabadtéri idényt még a Dragonfly-ban csináltam végig, vagyis jó viszonyítási alapom volt összehasonlítani a régi modelleket az újakkal. 2024 nyarán, Magyarországon viszont már lehetőségem nyílt felhúzni a Zoom X Victory 2-t három különböző versenyen. Tudni kell rólam, hogy az általános gyakorlattal ellentétben, én gyakran szoktam vadonatúj Nike szöges cipőt a versenyen először viselni. Ezt azért tudom (büntetlenül) megtenni, mert hosszú évek óta főként Nike cipőket viselek, így jól ismerem a márka méretezését. A Zoom X Victory-t amikor legelőször felhúztam egy székesfehérvári verseny előtt a call room-ban, a cipő teljesen lenyűgözött. Melegítés közben, a helyből történő nyújtott lábas felugrás során olyan 50-55 cm-rel emelkedtem el a talajtól. Holott rendes, nem karbon lemezes cipőben kb. 35 centiméteres elemelkedésre lennék képes a talajtól… A cipő emelett tökéletesen illeszkedett a lábamra. 


Specifikációk és a pontozás: 


  • A felsőrész 9/10: Az AtomKnit egy hatalmas ráncfelvarráson esett át (valószínüleg az előző modellrőll visszaérkező negatív tapasztalatok alapján). A sűrűn varrott felsőrész nagyszerűen körbeöleli a lábat. Az előző modelltől eltérően, ebben a cipőben a lábfejed nem fog látszani kívülről, mivel olyan sűrűn szövött a felsőrész. Továbbá, ebben a szöges cipőben a lábad garantáltan nem fog elmozdulni. A papírvékony, igencsak hosszú nyelvét nagyfokú mobilitás jellemzi: belebújáskor könnyedén kihúzható, amikor pedig már lábadon van a cipő, akkor egyszerűen, kis erőkifejtéssel állíthatod be a lábfejeden. A fűzők kialakításában a Zoom X Victory 2 visszatért a klasszikus egyenes irányú elrendezéshez az egyes modelleknél megszokott féloldalas lefutású szerkezet után. Ezt én kifejezetten kedveltem. 


Sarok kialakítás 10/10: Semmiféle bőrirritációt nem tapasztaltam a sarkamon futás után. A sarkon tátongó lyuk az egyik fő stabilizációs eszköz a cipőben. 

  • A cipőtalp 10/10: A Victory 2 cipőre pillantva azonnal szembeötlenek a két hatalmas légpárna az elülső részen. Ezek a középtalp egységének körülbelül egyharmadát foglalják el, és nincs körülöttük semmilyen habszivacs. Az Air Zoom egységek a cipő alsó részén található tüskelap és a fölötte lévő karbonszálas Flyplate közé vannak szendvicsszerűen beépítve. A cipő hátsó kétharmadában és a középtalp legelülső részén a Nike ZoomX hab veszi át a párnázás szerepét.


Talajra érkezés 10/10: A főbb frissítések a cipőtalpon történtek, és jelentős hatást gyakoroltak a cipő futási élményére. Az első verzió alapja nagyon lekerekített volt, ami hosszabb távokon rendkívül megterhelte a bokát. A második változatnál az alap szélesebb és laposabb, ami azonnal érezhető, és jelentősen növeli a stabilitást. Összességében a Victory 2 sokkal rugalmasabb érzetet nyújt. Tapasztalataim szerint kevésbé terheli meg a lábakat, miközben továbbra is rendkívül gyorsnak érződik.

  • A külső talp 10/10: A szögek elrendezése merőben megváltozott: 6 szög helyett ez a cipő már csak 4-et tartalmaz. Ha viszont őszinte akarok lenni, ezt nem éreztem egyáltalán futás közben. A kemény, műanyag tüskék pedig a cipő elülső talpán és a sarkán agresszív tapadást biztosítanak. 


  • Dizájn 8.5/10: 6 különböző színben elérhető ez a cipő. Így mindenki könnyedén kiválaszthatja a számára legmegfelelőbbet. Egyúttal, úgy érzem, hogy a színek elsősorban a férfi futóknak lettek kialakítva, így a női futók nehezebben fognak számukra megfelelő kinézetű cipőt találni. 


Végső döntés

Összességében a Zoom X Victory 2 egy tökéletes szöges cipő 800 métertől 3000 méterig. Stabil, elképesztően rugalmas, agresszív és gyors. Emellett viszonylag párnázott is. Nagyjából 90 000 Ft-os ára sok vásárlót megdöbbenthet ugyanakkor. 

Ha viszont azt vesszük, hogy sajnos az összes többi konkurens márka is hasonló áron kínálja a középtávos, karbon lemezes szögeseit, akkor mindent egybevetve a Nike Zoom X Victory 2 tűnik a legjobb választásnak. Ha pedig azt kérdeznéd tőlem, hogy érdemes-e váltani a egyes modellről, akkor a válaszom egy határozott igen!



Vissza a blogba