Nike Dragonfly 2

Nike Dragonfly 2

Szerző: Kovács Ferenc Soma (az SVSE válogatott, VB résztvevő és EB bronzérmes középtávfutója)

Magáról a cipőről

Mindannyian jól sejtettük, hogy a Nike a 2024-es olimpia évében valami elképesztően jó cipővel fog előállni. A Dragonfly széria első verziója noha alapjaiban írta újra az atlétikai rekordok könyvét, mégis hagyott némi kivetnivalót maga után a tartósság és a komfortosság terén. Például az eszeveszettül dinamikus habszivacs talpa könnyen szétfoszlott, szétforgácsolódott a rekortános futások alkalmával, így sokan inkább csak versenyekre húzták fel. A kettes modellbe viszont a Nike tervezőmérnökeinek úgy sikerült belepakolniuk a karbon lemezes csúcstechnológiát, hogy közben a cipő strapabíró, (a többi szögeshez viszonyítva) kényelmes, és komplett maradt. A Dragonfly ezen új tulajdonságai pedig immáron lehetővé teszik számunkra, hogy ne csak versenyen, hanem akár (versenyszerű) edzésen is nyugodt szívvel viselhessük ezt a szögest. 


Specifikációk: 

  • Talpvastagság a saroknál: 19.9 mm (a Nike így legálisan maximalizálta a talpvastagságot a World Athletics, WA által maximálisan megengedett 20 mm-es határértéken belül maradva) 

  • Talpvastagság a lábfej elülső részén: 19.7 mm

  • Drop: 0.2 mm (érdekesség, hogy a cipőben futva kissé úgy éreztem mintha a cipőnek negatív dropja lenne, vagyis mintha a talpvastagság a saroknál kisebb lenne, mint a lábfej elülső részénél) 

  • Tömeg: 142.5 g férfi EUR 42.5 méretben (kissé nehezebb az előző generációs modellnél)

  • Kategória: főleg versenycipő, esetleg versenyszerű edzésekre

 

A felsőrész 9.5/10

Először is már első látásra feltűnik a Dragonfly 2 hatalmas, széles orra. Ez jó hír a szélesebb lábfejű futóknak. Futás közben éreztem, hogy meglehetősen széles felülettel érkezek le a talajra. Ugyanakkor pont emiatt stabilabbnak érzem a Dragonfly 2-t, mint az első változatot. Ez különösen akkor vált nyilvánvalóvá, amikor mezei résztávokra húztam fel füves talajra. Terepen a cipő a Adidas Bekoji és az RC sima talpú versenycipők érzésvilágát hozza. A felsőrész eléggé szorosan öleli körbe a lábat, ami tartást biztosít a lábnak. A lábujjaidat csak kissé tudod fel-le mozgatni benne. Azt gondolom, hogy ez a tulajdonság kifejezetten előnyös egy szöges cipőben. A sűrűn szőtt hálós felsőrész korlátozott légáteresztéssel bír. Ez a meleg nyári edzésnapokon kellemetlen lehet, ugyanakkor esti versenyek alkalmával nem nagyon tűnik fel az embernek, mivel olyannyira rövid ideig van a lábon. A sarokrész körbe van párnázva, ami lehetővé teszi, hogy egy 8X 1000 m-es résztáv végén semmilyen bőrirritációra nem lettem figyelmes. Igaz, zoknival szoktam viselni ezt a szögest résztávos edzéseken. Összességében a felsőrész nagyon strapabíró. Például a cipő orrának anyaga meg van erősítve, így ott kisebb valószínűséggel keletkezik szakadás. Ja és még valami a saroknál lévő lyuk nem pusztán dizájn elem, hanem ténylegesen rögzíti a sarkat. 


A középtalp 10/10

A már jól megszokott ZoomX hab itt is hozza a kötelezőt. A Dragonfly 2 talpának elsülső része kapott egy kis extra habot a nagyobb csillapítás végett, amit néhányan kifogásoltak, de azt hiszem, hogy a futók többsége örül ennek a döntésnek. Elvégre egy hosszútávfutó szögesről beszélünk… A hab anyaga puha, de egyben kemény is. Ez a fajta kettősség nagyon előnyössé mezőn és pálya 10 000 méteren. A Dragonfly 1-hez hasonlóan itt is egy, a saroktól az orrig futó Pebax karbon lemez van, ami viszont jóval merevebb. Az elit model pedig egy karbonszálas Flypate lemezzel rendelkezik. 

A külső talp 9/10

A külsőtalp szerkezetén is eszközölt néhány változtatást a Nike. Az egyes verziónál megszokott műanyag hullámos talpszerkezetet cserélte mini műanyag tüskékre, amely nekem személy szerint jobban tetsztett. Véleményem szerint a tüskék nagyobb tapadást biztosítanak, mint a hullámok. Egyelőre nem tapasztaltam kopást rajtuk. Viszont az, hogy mennyire strapabíróak igazán csak az elkövetkezendő hónapokban fog kiderülni. Itt is átlátszó műanyag megerősítést kapott a sarokrész. Ezen az átlátszó lemezen szintén találhatóak mini tüskék. A Dragonfly 2 talpát szemlélve a legnagyobb meglepetést biztosan a szögek száma és formációja fogja jelenteni. Mindösszesen 4 szög található benne! Én egy picit túl drasztikusnak ítéletem meg ezt a változtatást, hiszen elődje nem kevesebb, mint 6 szöggel rendelkezett. Noha azt elfogadom, hogy a cipő belső oldalának elülső ívén nem feltétlenül szükséges 3 szög, de a külső íven -véleményem szerint- elengedhetetlen a 3 szög…


Használati javaslat

Amellet, hogy a Nike egyik csúcskategóriás versenyszögeséről van szó, az extra ZoomX Foam a cipő elülső részén és a csupán 4 szög azt mondatja velem, hogy a dragonfly-t nyugodtan használhatod akár edzésen is. Én korábban meglehetősen szigorúan azt vallottam, hogy nem szabad karbon lemezes szögesben edzeni, hiszen bölcs dolog a versenyre meghagyni a mechanikai energia többletet. Mindazonáltal a Dragonfly 2 olyannyira kényelmes volt, hogy vele kivételt tettem. Ha te is arról álmodsz, hogy a résztáv utáni másnap könnyedén, laza izmokkal indulj el egy könnyű futásra, akkor mindenképpen viseld ezt a szögest edzésen is. 


Végső döntés

A Nike Dragonfly 2 az karbon lemezes versenycipők új hullámának stabil tagja. A Dragonfly 1-nél meglévő csúcstechnológiát kényelmesebb, strapabíróbb formában hozta el. Számos színben elérhető (a visszafogottól kezdve a markánsan extravagánsig).

 

Vissza a blogba